çakSTÜDYO

Çıplak Ayaklar Stüdyosu, 2003 yılında kurulan kumpanya ilk yıllarında provalarını ve iç çalışmalarını İstanbul’ daki Aksanat, Çatı ve Dans Buluşma gibi stüdyolarda gerçekleştirdi.

Charles Cre Ange, Daeine Elshot ve Frank Handeler gibi yurtdışından gelen koreograflarla yapılan çalışmalar ve projelerin gerçekleşmesi için geç saatlere kadar alınan provalar kumpanyaya ait bir stüdyo ihtiyacını doğurdu.

Bu sırada istanbuldans festivali ve Phd dans festivali gibi organizasyonlar gerçekleştirildi. Zaman zaman Asmalımescit’te bir ev, zaman zaman da Dansbuluşma’ da tutulan bir oda kumpanyanın yan yana gelmesini sağladı. Beraber daha çok zaman geçirme ihtiyacıyla aranan stüdyo, Tophane’deki Firuzağa Hamamı’nın avlusunda bulundu. Geçmişte depo, demirci, klimacı ve oto tamirhanesi olmuş bu mekan; birçok dostun desteğiyle 2007’de prova mekanı ve yıllar içinde yaşam alanı, gösteri mekanı, atölye gibi farklı amaçlara aracılık eden bir paylaşım ve üretim stüdyosuna dönüştü.

‘Çağdaş Dans’ ekseninde hareket eden, atölyeler veren ve işler üreten kumpanya stüdyosunun kapılarını açtığı ilk günden beri dansçı, koreograf, eğitmen, teknisyen, müzisyen, yayıncı, fotoğrafçı, marangoz, video sanatçısı, çok meslekli ya da mesleksiz bir çok insanın üretim mekanı ve buluşturucusu oldu. Sayısız gösteri, fikir, konser, proje, sergi, prova, alkış, ter görmüş ve denemelere alan açmış olan stüdyomuz; ihtiyaçlar doğrultusunda farklı dönemlere ayak uydurmanın yollarını hep buldu ve bulmaya da devam ediyor.